GfK-omzetprognose feestdagen: € 1,34 miljard |
|
|
|
| donderdag, 04 november 2010 09:08 |
|
GfK verwacht dat de feestdagenomzet (week 51-52, Kerst/ Oud & Nieuw) van de supermarkten dit jaar met 2,8% stijgt, van € 1,30 miljard (2009) naar € 1,34 miljard. De onderzoekers van GfK gaan in deze prognose uit van de aanname dat, mede door de recessie, er minder huishoudens tijdens de Kerst in een restaurant uit eten gaan. Dit was ook in 2003, 2004 en in 2009 al het geval.
In de laatste twee weken van december zullen de traditionele december assortimentsgroepen zoals wild, banket, toastjes, schaal-en schelpdieren en kerstbrood weer goed verkopen. Het aankoopgedrag van de consument wijkt tijdens de feestdagen niet alleen qua assortiment af. 53% van de consumenten oriënteert zich vóór het supermarktbezoek tijdens de december feestdagen middels de folder (normaal 50%). Ook internet (index 115), het eigen winkelblad (index 127) en reclame in dagblad (index 136) worden tijdens de feestdagen vaker gebruikt om bezoek voor te bereiden.
In vergelijking met een normale week speelt prijs een minder belangrijke rol en aanbiedingen een meer belangrijke rol bij de keuze van een supermarkt in de laatste 2 weken van december. ‘Gewoonte’ en ‘winkel in de buurt’ blijven echter de belangrijkste redenen voor de supermarktkeuze, ook tijdens de feestdagen.
De voorbereiding voor de feestdagen van de consument is vaak hectisch, mede doordat er meer en anders wordt ingekocht, en betekent een grondige planning. 47% van de bezoeken aan de supermarkt wordt dan uitgevoerd met een boodschappenlijstje (normaal 39%). De fiets wordt dan ook minder vaak gebruikt om naar de supermarkt te gaan en consumenten gebruiken vaker de auto of gaan te voet. Ook doen consumenten vaker gezamenlijk de boodschappen en zijn ze bereid wat verder te reizen naar de supermarkt dan normaal.
37% van de supermarktbezoeken duurt tijdens de feestdagen langer dan 15 minuten (normaal 30%) en de consument is daardoor gevoeliger voor activiteiten op de winkelvloer. 57% geeft aan producten buiten het schap te zien (normaal 43%) en 51% (normaal 41 %) ziet de posters/borden in de winkel.
|







