Afbeelding
Eerlijk Eten

Thierry Baudet en zijn Eerlijk Eten-maaltijdboxen: opnieuw gedoe

Door: Marieke Venbrux · leestijd 1 minuut Nieuws

Fractieleider Thierry Baudet van Forum voor Democratie blijft met zijn maaltijdboxenbedrijf de gemoederen bezighouden. Morgen (dinsdag) stemt de Tweede Kamer over het voorstel om hem en mede-FvD’er en Kamerlid Freek Jansen te schorsen, zo schrijft het AD. De reden? Baudet en Jansen zijn bestuurder van Eerlijk Eten, zoals het maaltijdboxenbedrijf heet, maar zij willen deze nevenfunctie niet laten registreren.

Forum voor Democratie zegt principieel tegen registratie van nevenactiviteiten te zijn en ‘enkel verantwoording te willen afleggen aan de kiezers, niet aan andere Kamerleden’. Maar dat is in strijd met de regels: Kamerleden moeten hun nevenactiviteiten opgeven, om duidelijk te maken waar hun belangen liggen. Reden voor het College van onderzoek integriteit Tweede Kamer (dat erop toeziet dat Kamerleden zich aan de eigen regels houden) om een voorstel tot schorsing in te dienen. 

‘Rechtstreeks van de boer’ 

Baudet en zijn mede-FvD’ers startten het maaltijdboxenbedrijf begin dit jaar. Eerlijk Eten zei producten te leveren die rechtstreeks van de boeren worden afgenomen. “We vinden het belangrijk om te weten waar ons voedsel vandaan komt en hoe het is verbouwd. (…) Wij willen ons inzetten om lokale boerenbedrijven te ondersteunen en om het mensen gemakkelijker te maken toegang te krijgen tot vers voedsel direct van het land”, zo was en is te lezen op de site van Eerlijk Eten. En zoals we eerder schreven: het klinkt het alsof we Marit van Egmond van Albert Heijn weer over een nieuwe versie van ‘Beter voor…’ (boer, natuur etc.) horen praten. 

Eerlijk eten als verlengstuk partij 

Maar zoals we oók eerder al schreven: Eerlijk Eten is niet zomaar de zoveelste die verduurzaming en ‘een meer directe verbinding tussen boer en consument’ als missie voor ogen heeft. Want we moeten het bedrijf vooral zien als een symbolisch verlengstuk van FvD om de boer te helpen in een context waarbij kabinet-Rutte IV tot vijand van de boer is geworden in de stikstofcrisis. FvD wil met Eerlijk Eten illustreren medestander te zijn van ‘de geplaagde boer’, ook omdat de partij niet gelooft in een klimaatcrisis en de noodzaak van allerlei klimaatmaatregelen. 


Nieuwsuur: ‘producten uit China en Frankrijk’

Daarbij: Eerlijk Eten belooft weliswaar dat de producten ‘direct van het land’ komen en worden afgenomen van Nederlandse boeren die ‘goed omgaan met hun dieren’ (’Beter dan de supermarkt, je steunt de Nederlandse boeren’) maar tv-programma Nieuwsuur heeft eerder dit jaar een abonnement op de maaltijdboxen genomen en ontdekte dat een aantal producten uit het buitenland kwam: runderbavette uit Ierland, Japanse noedels uit China en aardappels uit Frankrijk. Volgens Baudet waren deze producten er ‘waarschijnlijk een keer tussen geglipt’, zo zei hij begin november tegenover Nieuwsuur.  

Vleesgroothandel in plaats van boer 

Nieuwsuur deed ook een poging om het Nederlandse vlees uit de boxen te traceren. De productcodes op de verpakkingen leidden niet naar een boer, maar naar een vleesgroothandel die ook levert aan Griekse en Turkse restaurants. Tegenover Nieuwsuur liet Baudet weten dat deze informatie nieuw voor hem was. Het bedrijf bestond nog niet zo lang, het kon zijn dat er wat kinderziektes waren.

Nieuws

Personality's

Opinie

Productnieuws

Branche & Cijfers